Konut, sözünü kullanınca Türkiye’de son 2 yılda ‘kriz’ sözünü de kullanmak kaide oldu. Büyükşehirlerde başlayan sorun büyüdü, ülkeyi sardı. Enflasyonla birlikte, sektörel iç dinamiklerin de tesirli olmasıyla konut fiyatlarında tırmanış görülmesi, kiraları da artırdı. Bu artış küçük kentlerde, taban fiyat artışına orantılı olması çok hissedilmemesine neden olurken, büyükşehirlerde adeta barınma sorunu yarattı. Artışın ne derece yüksek olduğunu da kent planlamacısı Buğra Gökçe gözler önüne serdi.
İBB Genel Sekreter Yardımcısı ve kent planlamacısı Dr. Buğra Gökçe, paylaştığı derlemelerde grafikler ve sayılarla kira artışlarındaki gerçeği gözler önüne serdi.
“Tüm Türkiye’de 2019 yılı Nisan ayında kira bedeli ortalama fiyatın yalnızca yüzde 27’si kadarken, bugün yüzde 45’e ulaşmış.”
“Büyükşehirlerde görüntü Türkiye ortalamasından çok daha farklı.”
“Örneğin Antalya ve İstanbul’da ortalama kira bedeli minimum fiyatın 1,5 katı. Muğla’da kira bedeli minimum fiyatın 2,5 katına çıkmış.30 büyükşehirde ortalama kira bedeli minimum fiyatın yüzde 79’unu aşmış bir halde.”
“Sığınmacıların ağır yaşadığı birinci 10 vilayette ise kira bedelindeki artış Türkiye ortalamasının üstünde. Kira bedelleri yüzde 702 zamlanmış.”
“Yaşanılan konut krizi düşünüldüğünden daha derin.” diyen Gökçe, “Özellikle Türkiye nüfusunun yüzde 75’inin yaşadığı 30 büyük kentte çalışanların, ücretlilerin gelirlerinin değerli bir kısmı konut kirasına gidiyor. Yeni işe başlayan gençlerin maaşlarıyla neredeyse konut kiralama talihi yok.” sözlerini kullanıyor ve devam ediyor.
Gökçe’nin paylaşımlarına yorumlar da ağırdı.
Konut krizindeki sıkıntılar için iktidarı sorumlu tutanlar da olurken,
Gelişmiş ülkelerde ağır olduğu bilinen evsizlik meselesine da atıf yapıldı.
Sebepler sorgulanırken,
Kiracılar kadar mesken sahipleri de kaygılıydı. Lakin telaffuzlar zahmetliydi.
👇
👇
Sizce de konut, barınma ya da kira krizimiz var mı?
Bu artışlar gerçek mi, fırsatçılık mı?
Yorumlarda buluşalım.